Počas Erasmus Days boli prezentované mobility našich žiakov a zamestnancov. V rámci projektového dňa naši žiaci spoznávali prácu ďalšej významnej organizácie - UNICEF. Žiaci videli, že pomoc je veľmi náročná a nedocenená práca a práca ľudí, ktorí pracujú pre humanitárne organizácie, akou je aj UNICEF, je niekedy úplne iná, ako si ju predstavovali.
Spoločne s triedny učiteľom sa počas prvej vyučovacej hodiny rozprávali o hodnotách a právach dieťaťa. Žiaci vytvorili nielen svoje vlastné hodnotové rebríčky, ale aj ich triedne.
Následne sa piataci a šiestaci zoznamovali s rôznymi kultúrami cez UNICEF rozprávky. Každá z nich v sebe skrývala posolstvo, morálne ponaučenie, ktoré žiaci hľadali. Počas diskusií žiaci prešli témami, aká je hodnota práce a úsilia, že medzi závisťou a nevďačnosťou je tenká hranica, aké môžu byť následky chamtivosti a sebeckosti, či dôležitosť rodiny, solidarity a vzájomnej pomoci. K jednotlivým príbehom vytvorili ilustrácie, pracovné denníky a koláže.
Siedmaci sa zameriavali na pomoc ľuďom v kontexte aktuálnych problémov. Každý z nás pozná príbehy ľudí, ktorí potrebovali pomoc. Naši žiaci sa rozdelili na tri tábory - ľudí postihnutých prírodnou katastrofou (záplavy, zemetrasenie), ktorí potrebujú pomoc. Druhá skupina bola tvorená žiakmi, ktorí videli správy o katastrofe a chcú nejakým spôsobom pomôcť. Tretia skupina reprezentovala medzinárodnú organizáciu, ktorá musí rozhodnúť, kto pomoc dostane a kto nie. Cieľom aktivít bolo uvedomiť si, že humanitárne organizácie musia riešiť situácie, keď pomôcť nemôžu, či už kvôli zle nastaveným zákonom, alebo nedostatku prostriedkov na pomoc iným.
Deviataci zažili pravdepodobne najťažšiu vec na pomoci iným - nikdy nemáte toľko prostriedkov, aby sa dalo pomôcť všetkým, ktorí pomoc potrebujú. Koho pošleš študovať, komu dopraješ vodu, kto zo žiadateľov dostane už aj tak malé zásoby inzulínu? Toto boli témy, ktoré preverili, či naši žiaci vedia nastaviť pravidlá a rozhodnúť sa, komu pomoc doprajú.
Podobne aj prvostupniari tvorili svoje hodnotové rebríčky. Mladší žiaci vytvárali projekty na tému: Ako sa správať vo vysnívanej krajine/krajine, v ktorej by som chcel žiť. V ich práci im pomáhali Modráčikovia, ktorí deťom vysvetľujú, ako oni sami môžu prispievať k zmene vo svete.
Všetky tieto aktivity sú súčasťou projektu UNICEF - Škola priateľská k deťom, do ktorého sa naša škola zapojila. Výsledky práce žiakov si môžete pozrieť v krátkom videu.
Všetkým učiteľom a žiakom ďakujeme, že pomohli vytvoriť na našej škole atmosféru solidarity a vzájomnej pomoci.
Mgr. Tarajová, Mgr. Kajanová